Vybíráme a porovnáváme - elektrický nebo plynový sporák 2/2

  • autor: Redakce
Velikost textu: A A A
Ilustrační fotografie

Elektrický sporák

Elektrické sporáky seženete s vyvýšenými plotýnkami v kulatém nebo hranatém tvaru. Ohřívají se dna nádobí. K výhodám patří to, že se snadno připojí všude, kde nechybí elektřina – s plynem může být problém. K nevýhodám patří to, že musíte čekat, než dosáhnout potřebného rozehřátí.


Pokud chcete během vaření snížit teplotu, nedojde k tomu okamžitě, ale musí se nějakou dobu počkat, než dojde k ochladnutí.

K trendům patří sklokeramické sporáky, které mají rovnou plochou desku – pod ni se umisťují topné zóny. Velkým plusem je snadnost čištění. Nahřívání probíhá rychleji, ale stále ne tak rychle jako u plynových nebo indukčních sporáků. K nevýhodám patří těžkost odhadu, zda už deska vychladla. I když u novějších typů nechybí bezpečnostní opatření – ukazuje se teplota desky.


K nejnovějším elektrickým sporákům patří indukční, které se však mohou používat pouze s nádobím opatřeným magnetickým dnem. Varná deska je plochá a rovná, spotřeba energie hodně nízká a čištění je velice jednoduché. Doba rozehřívání se vyrovná plynovým sporákům. Změny teploty během vaření probíhá také velice rychle – srovnatelně s plynovými typy. K nevýhodám se řadí vysoká pořizovací cena. Pořizovací ceny vhodného nádobí rovněž nepatří k nejnižším.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách interierweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel interierweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách interierweb.cz.

Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: kuchyně, kuchyňský kout

 

Související články

Vybíráme a porovnává…

Sporak autor foto Pavel Hanzal (c).jpg

Plynová trouba Plynová trouba se nepovažuje jako ideální řešení…

Jaké jsou dnes dřezy…

Tvary kuchyňských dřezů Klasické kuchyňské dřezy zahrnují jak…

Jaké jsou dnes dřezy…

Nerezové dřezy jsou klasikou Kuchyňský dřez nemusí být jen fádní,…

Vybíráme a porovnává…

Rod dum autor foto Pavel Hanzal (c).jpg

Plynový sporák Plynové sporáky patří ke stále velice oblíbeným…